מייקל-פראדיי

מייקל פאראדיי נולד והתגורר בבריטניה שם ערך את ניסויו בתחומי המדע השונים אלה היו עיסוקיו העיקריים. פועלו הרב בתחום המדע במאה השמונה עשרה ייזכר לדורות רבים, תרומתו הרבה לגילויים רבים שיפרו את ההבנה שלנו בנושאים חשמליים בשדות מגנטיים ואת חיי כולנו.
פאראדיי הוא המדען שפיתח את תורת החשמל כמקור אנרגיה מרכזי. הודות לידע שרכש בעקבות הניסיונות שביצע בתחום החשמלל ושימושיו הרבים כמקור אנרגיה ייחודי הן הוכנסו לשימוש כל כך נפוץ.

תרומותיו העיקריות של מייקל פאראדיי
אחת התרומות המרכזיות של מר פראדיי למדע ולפיזיקה הוא גילוי תהליך האלקטרוליזה. תהליך זה הוא למעשה הפרדה של מים למולקולות של מימן ושל חמצן על ידי העברת זרם חשמלי במים באמצעות שתי אלקטרודות. הוא זה שתבע את המונחים אלקטרודה, קטודה ואנודה.
תהליך האלקטרוליזה אותו גילה פראדיי היווה לימים בסיס להמצאת מנועים המופעלים ע”י מים. באמצעות שימוש במימן אשר הופק מתהליך האלקטרוליזה כחומר בעירה חלופי לבנזין (גם אותו דרך אגב, גילה גם כן פאראדיי באחד מניסויו).
תרומתו הרבה למדע היה גילוי נושא האלקטרומגנטיות, שהפכה לבסיס חשוב להמצאות רבות שמשמשות אותנו עד היום. את המחקר הגדול שביצע בהפיכת גזים לנוזלים חתם בהמצאת שיטת מספרי החמצון הידועה.
רק בחלק מהתקופות בהן בחר לעסוק בחקר וניסוי, התמקד בתופעות אלקטרו-מגנטיות שונות.

מה קרוי על שמו של פאראדיי?
התרומה הגדולה ביותר של פאראדיי למדע התבצעה בתחום החשמל. כך חשמלאי ואלקטרונאי מתחיל מכיר את יחידת הקיבול “פאראד” נקראת על שמו.
המצאה נהדרת נוספת היא “כלוב פאראדיי” המהווה עד היום שם למתקן סגור המוקף במוליכים. מתקן זה מגן על הצד הפנימי של המתקן המוקף במוליכים מפני קרינה אלקטרו מגנטית והפרעות אחרות.

אנדרטת מייקל פאראדיי
האנדרטה ממוקמת ברובע של הממלכה המאוחדת בלונדון לזכרו של מייקל פאראדיי.
האנדרטה נראית כקופסה ובתוכה תחנת התמסורת החשמלית של אחד מקווי הרכבת בלונדון. התכנון המקורי לאנדרטה היה מזכוכית, אך מחשש להרס או השחתה של הפסל הוא נבנה מפלדה. האנדרטה נועדה לשמר את זכרו של אחד הממציאים והמדענים החשובים ביותר בתחום הפיזיקה והכימיה שמהווים מקור רב לגאווה לקהילה הלונדונית.

מייקל פאראדיי – הידעת?
מספר עובדות מעניינות על מייקל פאראדיי:
היה נוצרי אדוק ביותר שהאמין בדרכי האל, ואף נשא מספר דרשות דתיות מדהימות בפני הקהילה שלו בבריטניה.

לפאראדיי הוצע לקבל תואר אבירות כאות תודה על התרומות המדעיות שתרם, אך הוא בצניעותו סירב.
תמונתו מופיעה על שטרות של 20 לירות שטרלינג. אף על פי שעסק ללא הרף במדע,
בכלל השכלתו המתמטית הייתה קלושה.
למייקל פאראדיי לא היו ילדים.
לסיכום בהחלט אפשר לומר:
מייקל פאראדיי היה אחד המדענים הגדולים והחשובים במאה ה-19. הוא תרם רבות לתחומי המדע השונים ובעיקר בתחומי הפיזיקה, החשמל והכימיה בזכות גילויים מרשימים כמו אלקטרו מגנטיות וחוק פראדיי לצד שמירה על חיים שלווים וצנועים כאיש דת מאמין.

כתב: ישראל רום

מחפשים איתור תשתיות תת קרקעיות הגעתם למקום הנכון , אנחנו נשמח לעזור לכם.